Sitter du och kollar in V86-listorna och klurar på vilka hästar du ska strecka? 

Travklubbens framgångsrika experter hjälper dig på traven – helt gratis.
Sedan november har vi spelat in över två miljoner kronor på ATG Tillsammans – slår vi till igen?

HÄR GÅR DU MED I VÅRT LAG PÅ ATG TILLSAMMANS!

Onsdagens omgång delas mellan Solvalla och Åby. Den kombinationen brukar öppna för mer skrällbetonade omgångar, och trots att utdelningarna har hållits nere på de flesta spelformer på sistone, anar vi att det kan skrälla till lite den här veckan.

I våra analyser, som du kan läsa nedan, spikar vi visserligen omgången största favorit 5 Highspirit (V86-1), men utnämner honom inte till omgångens bästa, för det har vi en annan häst som är…

Från och med nu får du analyser inför V86 och V75 varje vecka – helt gratis – från Travklubbens redaktion.

LÄS MER: Travklubben vann mest i landet på V75 för andra gången på någon månad

Omgångens bästa spik:

3 Stand Bayou (V86-8) 

– Var stallet uppåt på senast och vilket intryck! Örjan Kihlström ”flyttade” på Erik Adielsson från start och tog sig kvickt ut i andraspår. Så gör inte Örjan i onödan och det kändes väldigt angeläget. Stand Bayou avgjorde sedan åkandes efter en mycket snabb avslutning i mycket god stil. Insatsen hade allt man kan önska sig! Han blir favorit igen, med all rätt, i V86-8, men eftersom han i skrivande stund är spelad till under 50 procent så utnämner vi honom till omgångens absolut bästa spik och vi hade inte tvekat att singla hingsten till 65 procent av insatserna…

Omgångens näst nästa spik:

5 Highspirit (V86-1) 

– Kommer med två raka spetssegrar för Flemming och vägen för ledningen ligger öppen igen. Hästen har sett fin ut i målskjutsen vid båda segrarna och motståndet är inte tuffare den här gången. Omgångens största favorit, men har en stor vinstchans och på spelformen V86 spelar det inte så stor roll. Statistiskt så vinner omgångens största favorit på V8 ofta. 1 Tapiro Jet från rygg ledaran och 9 Unity Knick från tredje inner (?) ser ut att vara värst emot för de som spelar på skräll.

HÄR GÅR DU MED I VÅRT LAG PÅ ATG TILLSAMMANS!

Omgångens bästa skrälldrag, i kronologisk ordning:

3 Epic Fearless (V86-3)

– Är rätt vass ut och kanske kan få rygg på ledande 1 Cashback Pellini? I så fall kan det bli intressant på slutrundan. Hon är inte stekhet som vinnare, men vi läser noll procent. NOLL. Ja, då är det här ett mycket roligt streck på V86.

2 Speedy Coktail (V86-4) 

– Rätt så kvick ut och det låter lill-påställt på hästen och det kan bli tal om att köra i spets. I ett rätt så lågklassigt stolopp osar det skräll och märrarna brukar växa några klasser i pik. Kör hela vägen, Linda!

13 Dictionary (V86-6) 

– Inget ”drag” som man ramlar av stolen av, men ändå betydlig mindre streckad än 2 Invinceble H.C.. Vi var inne på den här hästen redan senast, men då blev det fel. Örjan hoppar upp nu och två lopp i kroppen och ett rätt intressant läge. Kommer Dictionary iväg bra blir hon inte lätt att tas med över Solvallas 196 meter långa upplopp. Brukar alltid gå med skor, vilket är ett plus.

9 Pandora Face (V86-7)

– Här kan det gå undan från start, vilket kan gynna bakspårshästarna 9 Pandora Face och 10 Nancy America. Vi tycker Pandora gjorde ett riktigt starkt lopp på Vincennes senast i ett rätt tufft gäng. Såna lopp kan härda och här är smygläget perfekt över korta häcken. Jag blir inte alls chockad om hon ställer ner allt här, vid överpace.

Lycka till med liret!

Nu kör vi mot miljonerna på V86 och glöm inte bort att vi har jackpot på V75 på lördag där en ensam vinnare på Axevalla kan ta hem 47 miljoner kronor.

Våra experter gör naturligtvis system andelar köper du HÄR.

HÄR ÄR TRAVKLUBBENS LAG PÅ V86 PÅ ONSDAG:

• Oscar Alsenfelt – Alsenfelts Plock. KÖP DIN V86-ANDEL HÄR!

• Peter Källberg – Källbergs Guld. KÖP DIN V86-ANDEL HÄR! 

• Marcus Syréhn – Syréhns Hawkeye. KÖP DIN V86 ANDEL HÄR!

• Travklubbens Stora – här garanteras det muskler. KÖP DIN V86-ANDEL HÄR!

• Travklubben Chans – systemet för den vågade. KÖP DIN V86-ANDEL HÄR! 

• Mario Lipovac – Marios V86. KÖP DIN V86-ANDEL HÄR!

• Albyligan – Timrå-spelarna Tobias Liljendahl och Emil Berglund. KÖP DIN V86-ANDEL HÄR! 

• Korsdragets Smällare KÖP DIN V86-ANDEL HÄR!

• Korsdraget Tar Pott. KÖP DIN V86-ANDEL HÄR!

• Korsdraget V86. KÖP DIN V86-ANDEL HÄR!

• Systrarna Carlsson – Systrarnas V86. KÖP DIN V86-ANDEL HÄR! 

• Torpa Tips & Trav – Torpas Sistaminuten. KÖP DIN V86-ANDEL HÄR!

• Janne ”Zazzen” Lähdeaho – Zazzens Stora. KÖP DIN V86-ANDEL HÄR!

• Janne ”Zazzen” Lähdeaho – Zazzens Galna. KÖP DIN V86-ANDEL HÄR!

Travklubben gör andelsspel på ATG Tillsammans i samarbete med Torpa Tips & Trav.

/ Felix, Björklund, Travklubben.se

Vill ni komma i kontakt med oss. Maila oss här.

Köp andelar till V75 och V86 från Sveriges tipselit